Kemotaxonómia


Gyógyszerész-, biológus, agrármérnök (növénytermesztés), vegyészhallgatók megismertetése a növények kemotaxonómiájával, a szekunder anyagcseretermékek biológiai (ökológiai) szerepével. A tantárgy részét képezheti a szóban forgó szakterületek Ph.D. kurzusainak is.

Rövid tematika:
A növények rendszerezésének alapja. Rendszertani kategóriák, néhány morfológia alapon készített rendszer meg­nevezése történeti áttekintéssel. A fejlődéstörténeti rendszerek korlátjai. Kémiai ismérvek lehetőségei és korlátjai a növények rendszerezésben. A primer és szekunder anyagcsere termékei. A kemotaxonómia kialakulásának időbeli áttekintése. Kemotaxonómiai alapfogalmak, szempontok. A primer és szekunder anyagcseretermékek bioszintézise, felhasználhatóságuk a növények rendszerezésében. A DNS hibridizáció, xerológiai módszerek, izoenzim vizsgálatok rövid ismertetése; a szekunder anyagcseretermékek taxonómiai jelentősége. Kemotaxonómiai rendszerek (Dahlgren), kemotaxonómiai szakirodalom. Esettanulmányok a kemotaxonómiai hasonlóságok - különbözőségek a növények fejlődéstörténeti kategóriáinak különböző szintjein: törzsek, különös tekintettel a nyitva- és zárvatermőkre, az utóbbiak két osztályára. A kétszikűek alosztályai, rendjei és családjaira néhány jellemző kemotaxonómiai példa. Olyan összefüggések részletesebb tárgyalása, melyek egyes nemzetségekre, fajokra, ill. fajokon belüli különbségekre jellemzőek. A különböző taxonszinteken elsősorban farmakognóziai szempontból fontosabb családok és ezek hazánkban is képviselt fajai kerülnek tárgyalásra. A terpenoidok, alkaloidok és fenolos vegyületek csoportjainak hasznosíthatóságát a Solanaceae, Lamiaceae, Apocynaceae, stb. családban részletezzük. A szekunder anyagcseretermékek kemotaxonómiai jelentőségén túl az ökológiai szerepre: mikroorganizmusok-növény, növény-növény, állat-növény, ember-növény kémiai kommunikációjára példák említése. A kemotaxonómiai ismeretek jelentősége, hasznosítása, pl. a növénynemesítésben. Néhány produkcióbiológiai szempont felvetése.

Demonstrációs jelleggel a kemotaxonómiai munkáknál alkalmazható néhány vizsgálati módszer bemutatása szerepel intézetlátogatás formájában, az elméleti órák egy-két órás terjedelemében.

Oktató: Prof. Dr. Máthé Imre

Képgaléria

Droggyak6.JPG