Gyógynövény- és drogismeret


A Gyógynövény- és drogismeret c. tárgy, mint a gyógyszerészképzés egyik szakmai főtantárgya a tradicionális és modern gyógyászatban alkalmazott gyógynövényeket és drogjaikat ismerteti a gyógyszerészhallgatók számára. Általános ismereteket nyújt a növényi primer és szekunder anyagcseretermékekről, részletesen ismerteti az egyes vegyületcsoportok bioszintézisét, a vegyületek fizikai, kémiai jellemzőit és analitikáját. Kémiai rendszerben ismerteti a növényi és állati drogokat, kiemelten azokat, amelyek a hatályos gyógyszerkönyvben hivatalosak, tárgyalja a drogok morfológiai jellemzőit, tartalomanyagait, vizsgálatát és gyógyászati felhasználását. Azokkal a növényekkel is foglalkozik, amelyek növényi eredetű gyógyszervegyületek ipari előállításának nyersanyagai. A tárgy széleskörű ismereteket kíván nyújtani a leendő gyógyszerészek számára ahhoz, hogy megalapozott szakszerű ismeretekkel rendelkezzenek a növényi drogok és különböző gyógynövény alapú termékek (növényi gyógyszerek, gyógytermékek, étrend-kiegészítők) terápiás alkalmazását illetően, és megfelelő tájékoztatást tudjanak nyújtani a betegek számára gyógyszerészi tevékenységük során.


Rövid tematika:


Előadások:

Általános ismeretek: A farmakognózia története, alapfogalmak, nevezéktan. Drogként használt növényi részek, nomenklatúra. Primér és szekunder növényi anyagcsere folyamatok, a bioszintézis vizsgáló módszerei, posztbioszintetikus átalakulások, növényi anyagok felhalmozódása, kiválasztódása. A hatóanyagtartalom befolyásolása: kemotaxonómiai, ökológiai hatások. Gyógynövények gyűjtése, termesztése, feldolgozása. Biogazdálkodás a gyógynövénytermesztésben. Növényi biotechnológia alapjai, sejt- és szövettenyésztés. Növényi anyagok átalakítása fermentációval, gyógyszeripari jelentőség. Természetes vegyületek, mint gyógyszeripari alapanyagok és a gyógyszerkutatás kiindulási illetve modellvegyületei. Gyógynövények, drogok minősítése, gyógynövény alapú készítmények, fontosabb termékcsoportok, friss és szárított növényből nyert terméktípusok. Növényi gyógyszerek, gyógyszerkészítmények minősítése (hatóanyag, markeranyag, mellékkomponensek). Gyógyszerkönyvi követelmények, azonosítási vizsgálatok, tisztaságvizsgálatok, stabilitásvizsgálatok.

Részletes rész: Primer anyagcseretermékek és legfontosabb drogjaik: szénhidrátok, zsírok, prosztaglandinok. Növényi savak, aminosavak, peptidek, fehérjék. Alkaloidok: ornitinből, lizinből, fenilalaninból, triptofánból, glicinből, hisztidinből levezethető alkaloidok és drogjaik. Kéntartalmú vegyületek és drogjaik. A terpenoid-bioszintézis termékei: illóolajok, keserű anyagok, monoterpének, szeszkviterpének, diterpének, triterpének. Szteroidok és drogjaik, különös tekintettel a szívglikozidokra (kardenolidok, bufadienolidok) és szteroid szaponinokra. Terpenoid-bioszintézissel keletkező alkaloidok. Sikimisav és poliketid úton szintetizálódó aromás anyagok: antrakinonok, hidrokinon-, floroglucin-származékok, fenilpropán-származékok, a flavonoidok, kumarinok, cserzőanyagok, egyéb fenolos vegyületek. A részletes egyes fejezetek tárgyalják a növény és drog megnevezését, előfordulását, életformáját, morfológiai jellemzőit, tartalomanyagait, a fontosabb vegyületek szerkezetét és tulajdonságait, farmakológiai hatásukat és gyógyászati alkalmazásukat.

Oktató: Prof. Hohmann Judit


Gyakorlatok:

A Gyógynövény- és drogismeret gyakorlatok célja, hogy a hallgatók megismerkedjenek a gyógyászatban alkalmazott legfontosabb gyógynövényekkel, drogokkal és elsajátítsák azonosításukra, minősítésükre, értékmérésükre szolgáló vizsgálati módszereket. A gyakorlatokon kémiai azonosító reakciókat, mikroszkópos vizsgálatokat végeznek, valamint megismerkednek különféle kivonási eljárásokkal és kvalitatív, kvantitatív értékelésekre alkalmas kromatográfiás módszerekkel (TLC, GC, HPLC, stb.).

Képgaléria

DSC_3242.JPG