2024. április 25., csütörtök
EN

Gyógyszerészképzés, graduális képzés

A tárgy oktatásának célja, hogy fejlesszük a hallgatók betegközpontú szemléletét, megértessük ennek jelentöségét a gyógyszerek hatékony, biztonságos és gazdaságos alkalmazása szempontjából.

Klinikai és terápiás ismeretek (GYTK22M-808; GYTKm331)

Az egyes kórképek klinikumának, tünettanának, differenciál diagnosztikájának és terápiás irányelveinek ismertése, a betegellátásban dolgozó orvos és gyógyszerész kollegák által.

A tárgy oktatásának célja, hogy a hallgatókat felkészítsük a gyógyszerészi gondozás (pharmaceutical care) folyamatának végigvitelére, az ahhoz szükséges attitüd és tárgyi tudás bemutatásával.

A tárgy oktatásának célja a gyógyszertári munka során ténylegesen elvégzendő munkaszervezési, menedzselési feladatok alapvető lépéseinek megismertetése.

A vonatkozó jogszabályok gyakorlati munkában való alkalmazása, az informatika gyógyszertári alkalmazási lehetőségeinek demonstrálása.
Elsősegélynyújtás és újraélesztés (előadás: GYTKm531 és GYTK22M-802, gyakorlat: GYTKm532 és GYTK22M-806)

A tantárgy oktatásának célkitűzése a készségszintű elsősegélynyújtási ismeretekkel és gyakorlati képességekkel rendelkező hallgatók képzése. Az elméleti ismeretek előadásokon történő átadását követően a hallgatókat gyakorlati foglalkozásokon képezzük alapfokú elsősegélynyújtóvá.

"Csak betegágy mellett készülhetnek betegágyhoz: a betegség maga fogja őket oktatni, s nemcsak a betegséget magyarázó tanár. A betegség a valódi tárgy; ez az amit látniuk kell, s mit látás nélkül meg nem ismerhetnek" - írta Markusovszky Lajos l857-ben "Az orvos-gyógyszerész tanuló ifjúsághoz" c. tanulmányában. Ennek szellemében foglalkozik ez a tárgy a gyógyszerész hallgatókkal: a betegségeket a klinikákon fekvő, adott diagnózisú betegek meglátogatása és kikérdezése révén ismertetjük.

Pediátrikumok a gyógyszerészi gyakorlatban (GYTKm1491)

A gyermekkori akut és krónikus állapotok, megbetegedések gyakorta felmerülő, mindennapos problémák a gyógyszertári gyakorlatban. A megfelelő probléma megoldás, az optimális ellátási mód, forma megtalálása a gyógyszerészektől speciális tudást és figyelmet igényel: mikor és kiket küldjön orvoshoz, mikor és milyen vény nélkül elérhető készítményeket expediálhat, milyen adagban, gyógyszerformában?

A gyermekorra jellemző megbetegedések klinikumának, valamint a terápiás gyógyszerelési elveinek ismertetése. Gyakorlatorientált módon felkészíteni a közforgalomban dolgozó gyógyszerészeket feladatuk ellátására a pediátria betegek, problémák esetén.

Szakdolgozat készítés (GYTKm1211; GYTKm1221; GYTKm1231)

Klinikai Gyógyszerészeti Intézet munkatársai szívesen várják a hallgatókat szakdolgozati munka készítésre. Bővebb információ itt érhető el.

2022. június 30.
A betegek öngondoskodásának támogatása krónikus állapotokban (AOK-SZV301; GYTKm1460)

A krónikus betegségek ellátása egyre nagyobb erőforrásokat köt le a fejlett társadalmakban. Előrejelzések szerint 2020-ra ezen betegségek emésztik fel az egészségügyre fordított kiadások 80%-át. Mivel az egyes országok versenyképességének megőrzése miatt az egészségügyre szánható források növekedési üteme ezt nem képes követni, alternatív ellátási modellek kialakítására van szükség. A növekvő ellátási igény akkor hozható egyensúlyba az erőforrásokkal, ha az egészségügyi ellátó rendszer mellett maguk a betegek is egyre aktívabban részt vesznek betegségük menedzselésében. Az egészségügyi ellátórendszer szereplőit ezen súlypont eltolódásra fel kell készíteni. Mivel a betegek öngondoskodásra való felkészítése egy széles ellátói kör feladata, célszerűnek látszik ezt a kört egy közös kurzus formájában erre felkészíteni.

(forrás: itt)

Gyógyszerfelhasználás elemzés (GYTKm691)

A gyógyszerek klinikai alkalmazásának minőségi és mennyiségi elemzése az egészségügyi döntéshozók által a gyógyszerészektől elvárt "szolgáltatás".

Az ilyen típusú feladatok megoldását, az elemzések elkészítésének elméleti és gyakorlati kérdéseit ismerteti meg ez a tárgy a hallgatókkal.

Fitoterápia haladóknak (GYTKM1621)
Polihisztor: gyógyszerészek és művészetek (GYTKM1541; GYTK22M-552SZV)

A nem egészségügyi képzésben résztvevő hallgatók számára gyógyszerekkel kapcsolatos alapvető ismerek nyújtása és biztonságos és hatékony gyógyszeralkalmazásuk elősegítése.

Gyakorlat orientált tudásanyag elsajátítása a hallgató aktív bevonásával, ezáltal biztonságos és hatékony gyógyszeralkalmazásának elősegítése, illetve az egészségtudatos magatartás fejlesztése a közforgalmú patikákon keresztül.

A kérdőíves felmérés tervezéséhez, kivitelezéséhez és értékéléséhez szükséges szemlélet kialakítása a hallgatóban. Gyakorlatban használható softwarek kipróbálása.

A tantárgy célja, hogy a mindennapok során legtöbbször előforduló bőrbetegségeket megismertesse és ezzel lehetővé tegye a hallgatók számára, hogy későbbi munkájuk során felmerülő ilyen irányú kérdésekre szakavatott választ tudjanak adni.

Különösen hangsúlyozzaa gyógyszerész felelősségteljes döntésének jelentőségét, az öngyógyítás illetőleg az orvosi beavatkozás szükségességének választásában.

A hallgató megismertetése a fekvőbeteg ellátás speciális gyógyszerészeti feladataival, felkészítés az osztályos munkában való hatékony részvételre.