hm_csoport-02_bannerhez2

I. Herba Medica Tanulmányi Verseny

A Herba Medica Tanulmányi Verseny országos döntőjével véget ért az SZTE Farmakognóziai Intézet által első alkalommal meghirdetett komplex biológia-kémia középiskolai tanulmányi verseny.

A döntőt 2018. április 21-én rendezték meg az SZTE Gyógyszerésztudományi Kar épületében. A versenyre összesen 240 tanuló regisztrált, 73 magyarországi és 16 határon túli iskolából. A versenyzőket 103 felkészítő tanár segítette. A verseny célja, hogy a résztvevő diákok olyan multidiszciplináris feladatok megoldásával mérjék össze tudásukat és képességeiket, amelyeken keresztül mélyebben megismerhetik a gyógyszerészi szakma összetett jellegét.

A verseny két online és egy szóbeli fordulóból állt. Az interneten keresztül beküldendő feladatsorok megoldása legtöbbször olyan természettudományos ismereteket igényelt, amelyeket a versenyzők szakirodalmazással és kutatómunkával szerezhettek meg. A komplex biológia-kémia feladatok főleg orvos- és gyógyszertudományi, valamint gyógynövényekkel és növénykémiával kapcsolatos témákat érintettek. Az online fordulókon legtöbb pontot elérő 12 diák jutott be a Szegeden megrendezett országos döntőbe.

Az SZTE Gyógyszerésztudományi Kar épületében lebonyolított döntő két részből állt. A szóbeli fordulón három farmakognóziai téma (alkaloidtartalmú gyógynövények, fényérzékenyítő növények, cukoralkoholok) közül a versenyzők egyet előadás formájában mutattak be. A Farmakognóziai Intézet hallgatói laboratóriumában lezajlott gyakorlati forduló során drogporokat kellet azonosítaniuk a résztvevőknek.

Az országos döntőn – egy visszalépés miatt – 11 versenyző vett részt. Mindannyian nagyon színvonalas előadást tartottak, amelynek kötelező elemeként kreatív szemléltetőeszközt is kellett készíteni. Ennek keretében képzőművészeti alkotás, zöldség- és gyümölcskosár, plakát, termékgyűjtemény, saját készítésű sütemény, valamint online közvéleménykutatások eredményei kerültek bemutatásra. A laboratóriumi munka során az ismeretlen drogporok többnyire sikeres mikroszkópos, valamint kémiai azonosítása a versenyzők gyakorlati felkészülésének és a felkészítő tanárok munkájának eredményességét igazolta.

A versenyt a Bethlen Gábor Alap a „Magyar oktatásért és kultúráért” c. pályázat keretében támogatta.

Az első Herba Medica Tanulmányi Verseny remélhetőleg minden versenyző számára érdekes volt, és segített betekintést nyerni a gyógyszertudományok néhány területére. Reményeink szerint lesz folytatás, és a verseny 2019-ben is megrendezésre kerül.

A döntő végeredménye:

1. Szászi József, Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium, Kisvárda (felkészítő tanár: Tóth Szilvia)

2. Szabó Boglárka, Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium, Kisvárda (felkészítő tanár: Tóth Szilvia)

3. Balog Réka, Kecskeméti Bolyai János Gimnázium, Kecskemét (felkészítő tanár: Márkusné Svihrán Mária)

4. Hornyák Teodóra, Kecskeméti Református Gimnázium, Kecskemét (felkészítő tanár: Vargáné Lengyel Adrien)

5. Révész Panna, Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium, Kisvárda (felkészítő tanár: Tóth Szilvia)

6. Aszalós Máté, Debreceni SZC Vegyipari Szakgimnázum, Debrecen (felkészítő tanár: Dr. Forgács Katalin)

7. Kegyes Dávid - Valentin, Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémeti (felkészítő tanár: Sárándi Annamária)

8. Vincze Zalán Attila, Szentannai Sámuel Középiskola és Kollégium, Karcag (felkészítő tanár: Kolostyákné Pljesovszki Zsuzsanna)

9. Kálmán Anasztázia, Bocskai István Református Oktatási Központ, Halásztelek (felkészítő tanár: Rutkai Kornélia, Lapostyán Adrienn)

10. Tankó Dorina, Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium, Kisvárda (felkészítő tanár: Tóth Szilvia)

11. Kántor Kinga, Ferences Gimnázium, Szentendre (felkészítő tanár: Mészáros Ottó)

hm_csoport-01

unnamed

A Szegedi Tudományegyetem csapata is indul a 11. IDBF Klub Legénység Sárkányhajó Világbajnokságon, amely idén Szegeden kerül megrendezésre. A lelkes és bizakodó csapat tagjai az egyetem különböző Karain tanulnak, a Gyógyszerésztudományi Kart Maróti Erika képviseli a hajóban.

Korábbi hírek
2018. július 07.