Stajer_gyaszjelentes3_nagy

Elhunyt Stájer Géza a Gyógyszerésztudományi Kar volt dékánja

80 éves korában hosszantartó, méltósággal viselt súlyos betegség következtében elhunyt Dr. Stájer Géza, a Gyógyszerkémiai Intézet emeritus professzora, a kémiai tudomány doktora, a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karának volt dékánja.

Dr. Stájer Géza 1936. március 26-án született Szegeden. 1959-ben szerzett gyógyszerészi oklevelet a Szegedi Orvostudományi Egyetem Gyógyszerésztudományi Karán. Ezután Somogy megyében gyógyszerészként dolgozott, majd 1960-ban Szegedre került gyakornokként a Gyógyszerkémiai Intézetbe. 1989-ben védte meg értekezését, amivel a kémiai tudomány doktora fokozatot szerezte meg. 1990-ben egyetemi tanári kinevezést kapott. 2006 márciusában vonult nyugdíjba.

Kutatási területe korábban a szintetikus kénorganikus kémia volt, emellett gyógyszerészi kémiai analitikával foglalkozott. 1980 után gyógyszerkémiai szintéziseken, ezen belül telített heterociklusos gyógyszervegyületek szintézisén és sztereokémiai vizsgálatán dolgozott.

Stájer professzornak több mint 180 tudományos közleménye jelent meg nemzetközi folyóiratokban angol vagy német nyelven, neve több mint 170, zömében külföldön megtartott tudományos előadásban szerepelt. Több mint 100 gyógyszerészeti szakmapolitikai és népszerű tudományos írása, köztük számos továbbképző cikke került közlésre. Számos önéletrajzi írásában a szegedi gyógyszerészkarnak, professzorainak és kollegáinak állított örök emléket.

Aktív időszakában jelentős közéleti, szakmapolitikai funkciója volt. 1991-1997 között, két cikluson át a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar dékánjaként működött. Létrehozta a Szegedi Gyógyszerészképzés Fejlesztéséért kari alapítványt, melynek tíz évig kuratóriumi elnöke volt. Hosszabb ideig a Magyar Gyógyszerészeti Társaság országos alelnöki funkcióját is ellátta. Tevékenységéhez kötődik a Gyógyszeranalitikai Intézet megalapítása.

Szakmai és közéleti tevékenységét számos kitüntetéssel ismerték el. Ezek a teljesség igénye nélkül: Kazay Endre emlékérem (MGYT), Szent-Györgyi Albert díj, Bruckner Győző díj, Schulek Emlékérem, Pro Homine Nobile Pharmaciae (MGYK), Életműdíj (MOSZ), Magyar Köztársasági Érdemrend Kiskeresztje és Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztje.

Stájer professzor nagyformátumú személyiség, aki öregbítette a Szegedi Tudományegyetem és a Gyógyszerésztudományi Kar hírnevét.

Dr. Stájer Géza temetésére temetésére és búcsúztatására 2015. november 4-én (szerdán) 12 órakor kerül sor a szegedi Belvárosi Temetőben (6728 Szeged, Fonógyári út 9.).

Emlékét a Gyógyszerésztudományi Kar, a Gyógyszerkémiai Intézet munkatársai, valamint családja szeretettel megőrzik. A tisztelt és megbecsült professzortól a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Kara saját halottjaként búcsúzik.

Stajer_gyaszjelentes3b